Üst Yapı Projeleri Nelerdir?

En genel tabiri ile üst yapı, temeller üzerine kurulmuş olan binalara verilen ve bu binaların ortaya çıkış sürecinde yürütülen çalışmalara verilen isimdir. 

Üst yapı çalışmaları pek çok detayı içerisinde barındırmasının yanı sıra toplumsal açıdan son derece önemlidir. Öyle ki insanların barınma, eğitim, sağlık, çalışma ve aklınıza gelebilecek bütün ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için bu üst yapı çalışmalarına ihtiyaçlarına vardır. 

Üst yapı uygulamaları denildiği zaman akla gelebilecek onlarca farklı alan bulunmaktadır. Hastanelerden okullara, otellerden fabrikalara kadar her türlü bina üst yapı çalışması kapsamında değerlendirilir. Üst yapı çalışmaları yalnızca binaların temellendirilmesi ve tamamlanması aşamalarını değil aynı zaman bir binanın ihtiyaç duyduğu bütün tesisat işlemlerini de kapsamaktadır. Bu nedenle oldukça kapsamlı bir alandır. 

Farklı bir tanımla; yolun trafik yüklerini taşımak ve bu yükü taban zemininin taşıma gücünü aşmayacak şekilde taban yüzeyine dağıtmak üzere altyapı üzerine inşaa olunan ve alttemel (temelaltı) ile temel ve kaplama tabakalrından oluşan kısmı üstyapı olarak adlandırılır.

İletişim

Bize Yazın

    X